KANSAS CITY, Mo. (Dec. 29, 2022) – United Soccer Coaches announced on Thursday the Team Ethics and Sportsmanship Award recipients for high school programs competing in the fall season.

Twenty-five fall high school boys and girls teams received the United Soccer Coaches Platinum Team Ethics Award for completing the entire 2022 fall season without receiving either a yellow or red card.

In all, 135 fall season boys and girls teams received either the Platinum, Gold, Silver or Bronze version of the High School Team Ethics and Sportsmanship Award, which recognizes teams that exhibit fair play, sporting behavior and adherence to the laws of the game, as reflected by the number of yellow caution cards or red ejection cards they are shown by referees throughout the season based on the number of cards accumulated divided by the number of games played (i.e., 5 cards divided by 20 games played is 0.25 or 25%, which qualifies for a Silver Award).

Thirty-eight teams were recipients of the Gold Award, which is awarded to teams with a percentage of cards ranging from 1-10%.

A total of 56 teams claimed the Silver Award, which is given to teams that accumulate a percentage of cards ranging from 11-30%, while the Bronze Award went to 16 teams, which is presented to teams that accumulate a percentage of cards ranging from 31-50%.

A complete list of recipients and level explanation follows:

  • Platinum: No cards accumulated during the season
  • Gold: Percentage of cards accumulated during the season ranging from 1-10%
  • Silver: Percentage of cards accumulated during the season ranging from 11-30%
  • Bronze: Percentage of cards accumulated during the season ranging from 31-50%

2022 United Soccer Coaches High School Fall Team Ethics and Sportsmanship Award Winners

Platinum
School Coach Program
Austin High School Tony Stidham Girls
Bentworth High School Tyler  Hamstra Girls
Blackford Jr.-Sr. High School Michelle Gross Girls
Blackhawk Christian High School Tim Kintz Girls
Central High School Rick Speed Girls
Cheverus High School Craig Roberts Girls
Christian Life School Alan Krass Boys
Coe-Brown Northwood Academy Joshua Hils Girls
Eastwood High School Julie Cross Girls
Greater New Bedford Regional Vocational Technical High School Jason Pacheco Girls
Lyman Memorial High School Mark Morello Girls
Madison Consolidated High School Janet D. Hertz Girls
Mashpee Middle High School Patricia Morano Girls
Medford High School Rocco Cieri Girls
Munster High School Valerie Pflum Girls
Northern Burlington County Regional High School Shannon Yesner Girls
Otsego High School Isaac Puffer Girls
Ottawa Glandorf High School Michelle Maag Girls
School of the Holy Child Michael Rivera Girls
Shawnee High School Caroline O’Brien Girls
St. Bernard High School Joseph Purtill Boys
Trinity School at Greenlawn Ryan Milligan Girls
Trinity School at River Ridge John Seipp Girls
Westport Middle-High School Gary Muello Girls
Woodland Junior/Senior High School Matthew Stebing Girls
Gold
School Coach Program
Andrean High School Jeff Clapman Girls
Bishop Watterson High School Scott Dempsey Girls
Cedar Grove-Belgium High School Kyle Schultz Boys
Christ Presbyterian Academy Thomas Gerlach Girls
Dover High School Jason Wisniewski Girls
Edison Academy Magnet School Kathy  McNulty Boys
Emmett O’Brien Technical High School Arturo Solís-Gereda Boys
Greater Portland Christian School Bryan Dench Boys
Kettle Moraine Lutheran High School Matt Moeller Boys
Lakeside Lutheran High School Eric Dorn Boys
Lexington Christian Academy Steve Fugmann Boys
Loyalsock Township High School Lynnette Reitz Girls
Mansfield High School Kevin Smith Girls
Masconomet Regional High School Alison Lecesse Girls
Metuchen High School Mike Knoth Girls
Millersburg High School Scott Shade Girls
Minnechaug Regional High School Nundi Goncalves Girls
Mishawaka Marian High School Henry Vu Girls
Mt. Blue High School Griffin Conlogue Girls
Oakland Christian School Patrick Reyes Boys
Old Orchard Beach High School Heath Floyd Girls
Red Hook Central High School Jason Pavlich Girls
Schoharie High School Tammy Drinon Girls
Shaker High School Michael Brehm Girls
Spring-Ford Area High School Tim Raub Girls
Summit Country Day School Michael Fee Girls
The Bromfield School Hussein Issa Girls
Tulpehocken High School Paul Zerbe Girls
Valley Central High School Jonathan Walsh Girls
Valley View High School Danny Berg Girls
Vance Charter School Johnny Yount Boys
Villa Walsh Academy Kristin McCormick Girls
Walkersville High School Paul Bryan Girls
West Windsor-Plainsboro High School South Elisa Mastroianni Girls
Westfall High School George Sauer III Girls
Westlake High School Daniel O’Brien Girls
Wheatland-Chili High School Jennifer Quinn Girls
Yarmouth High School Andrew Higgins Girls
Silver
School Coach Program
Belleville-New Glarus Bob Gentilli Boys
Belmont Hill School Jorge Montoya Boys
Bexley High School Scott James Girls
Bishop Chatard High School Ashton Balch Girls
Bishop Ready High School Chad Davis Girls
Botkins High School Padraig Murphy Girls
Bow High School Jay Vogt Girls
Bremen High School Mark Yoder Boys
Bunnell High School Pedro Oliveira Girls
Carl Sandburg High School Desi Vuillaume Boys
Celina High School Ryan Jenkins Boys
Christian Brothers Academy Tom Mulligan Boys
Circleville High School Joseph Stitt Girls
Cory-Rawson High School Mark Schwemer Girls
Crystal Lake South High School Brian Allen Boys
Dartmouth High School Scot Boudria Girls
Eastview High School Scott Gustafson Boys
Farmington High School Bryce Frosy Girls
Glen Oak High School Brent Walker Girls
Haddonfield Memorial High School Ryan Nixon Boys
Hamilton Southeastern High School Greg Davidson Girls
Hanover High School Robert Grabill Boys
Harbor Creek Senior High School John Parente Boys
Harrisburg High School Eric Christensen Girls
Heritage Junior/Senior High School Dean Trainer Girls
Hopkins School Joe Addison Boys
Ledyard High School William Glenney Boys
Lehighton Area High School Dave Yob Boys
Linganore High School Michael Heller Girls
Maryvale Preparatory School Colin Devlin Girls
Masconomet Regional High School Jared Scarpaci Boys
Methacton High School Bret Smith Girls
Middlesex School Kevin Mahoney Girls
Mt. Hope High School Kerri Giarrusso Girls
Muhlenberg High School Daniel Houck Girls
New Palestine High School Brett Canova Boys
Northeastern High School Zebulon Walser Boys
Oldenburg Academy Kenny Getz Boys
Oliver Ames High School Joao Barata Boys
Oxford High School Daniel Bautista Boys
Pinecrest High School Jeremy Blake Boys
Piqua High School Tom Wiseman Boys
Southern Boone High School Wade Vandelicht Boys
Southington High School Michael Linehan Girls
Upper Perkiomen High School Michael Freed Girls
Valley View High School Danny Berg Boys
Wabash High School William Benysh Boys
Waterford-Halfmoon High School Meghan Reynolds Girls
Waterville High School Ed Worcester Girls
West Babylon High School Frank Ging Boys
West High School Christopher Sipes Girls
Westminster Christian Academy Daniel Legters Boys
Whitinsville Christian School Greg Massotti Boys
Windham High School Michael Hachey Boys
Bronze
School Coach Program
Amityville Memorial High School Michael Abbondondolo Boys
Archbishop Williams High School Brian Mitchell Boys
Columbus East High School Josh Gonsior Boys
East Bladen High School Jay Raynor Boys
Festus High School Austin Burgert Boys
Garrett High School Doug Klopfenstein Boys
John Glenn High School Lou Hanner Boys
Kankakee Valley High School Jovan Jeftich Boys
Lynbrook Senior High School Joshua Berlin Boys
Metea Valley High School Josh Robinson Boys
North Babylon High School Stephen Corrado Girls
Oceanside High School Patrick Turk Boys
Rabun Gap-Nacoochee School Andrew Wiese Boys
Wadsworth High School John Johnson Boys
Wayland High School David Gavron Boys
Zionsville Community High School Ramon Aguillon Girls