United Soccer Coaches Players of the Week

United Soccer Coaches Players of the Week are a weekly recognition of the on-field accomplishments of players competing at the intercollegiate level. United Soccer Coaches names one male and one female recipient at all three NCAA levels and the two Junior College levels, selected from nominations submitted by sports information directors.

The United Soccer Coaches College Players of the Week are announced every Tuesday throughout the fall college regular season on UnitedSoccerCoaches.org. For nomination information, please visit this page.

Previous Winners

This is a list of previous winners of the United Soccer Coaches Player of the Week award. In 2013, the program was expanded to include a men's and women's winner from all three NCAA divisions, and open to Junior College divisions as well.

2018 Winners
Date NCAA Division I NCAA Division II NCAA Division III Junior College
Aug. 21  W: CeCe Kizer (Ole Miss)   n/a  n/a  n/a
Aug. 28  M: Camden Holbrook (Appalachian State)
 W: Cyera Hintzen (Texas)
 n/a  n/a  n/a
Sept. 4  M: Alex Willis (Northern Kentucky)
 W: Nonie Frishette (Wake Forest)
 M: Jamie Hickey (Georgian Court)
 W: Sofia Lewis (Minot State)
 M: Lucas Geib (Lake Forest)
 W: Gabby Gillis (Christopher Newport)
 M: Bryan Ortega (Cerritos College)
 W: Zoe Ellis (Holmes CC)
Sept. 11  M: JJ Williams (Kentucky)
 W: Melissa Weck (Florida Gulf Coast)
 M: Mikie Rowe (Young Harris)
 W: Jordyn Atagi (Central Missouri) 
 M: Josh Gonzalez (Manchester)
 W: Kyra Montes (Centenary)
 M: n/a
 W: Kristen Purcell (Herkimer)
Sept. 18  M: Andre Shinyashiki (Denver)
 W: Mikayla Krzeczowski (South Carolina)
 M: Connor Glennon (Simon Fraser)
 W: Mary Reilly (UC San Diego)
 M: Roman Cano (Trinity)
 W: Isabelle Smith (Oberlin)
 M: n/a
 W: Maddie Renshaw (Herkimer)
Sept. 25  M: Andre Shinyashiki (Denver)
 W: Chelsee Washington (Bowling Green)
 M: Pijus Petkevicius (Illinois Springfield)
 W: Emily Hopkins (Southern Indiana) 
 M: Andrea Codispoti (Trinity)
 W: Caitlin Mertens (Lynchburg)
 M: n/a
 W: Laura Chavez (Iowa Western)
Oct. 2  M: Bruno Lapa (Wake Forest)
 W: Raimee Sherle (Boise State)
 M: Ruben Mancio (Barton College)
 W: Peyton Peffers (West Florida)
 M: Matt Stellitano (Stevenson)
 W: Bailey Sipos (Maryville College)
 M: n/a
 W: Kauany Sousa (Iowa Western) 
Oct. 9  M: Hendrik Hilpert (Syracuse)
 W: Sam Coffey (Boston College)
 M: Jacob Murray (West Florida)
 W: Annabel Sweeney (St. Edward's)
 M: Bobby McCaw (Calvin College)
 W: Daniella Ford (Farmingdale State)
 M: David Isaac (Massasoit)
 W: Samantha Baston (Massasoit)
Oct. 16
 M: Leon Krapf (NC State)
 W: Evelyne Viens (South Florida)
 M: Alexander Vencel (West Texas A&M)
 W: Mary Reilly (UC San Diego)
 M: Austin Bodner (DePauw)
 W: Ashley Edgell (Misericordia) 
 M: Tanner Brose (Schoolcraft)
 W: n/a
Oct. 23  M: Kristo Strickler (Virginia Tech)
 W: Deyna Castellanos (Florida State)
 M: Brett Jones (UC San Diego)
 W: Emily Hopkins (Southern Indiana) 
 M: Joseph Fala (Ramapo College)
 W: Jaclyn O'Grady (UMass Boston)
 M: n/a
 W: Moriah Lucas (Iowa Western)
Oct. 30  M: Lenny Wilson (St. John's)
 W: Atlanta Primus (Cal State Fullerton)
 M: Carlos Gomez (Young Harris)
 W: Amanda Kaltwasser (Maryville)
 M: TJ Corcoran (DeSales)
 W: Nicolette Roberts (FDU-Florham)
 M: Devondre Armstrong (Massasoit)
 W: Kauany Sousa (Iowa Western)
Nov. 6
 M: Jake Bates (Central Arkansas)
 W: n/a
 M: n/a
 W: Bria Riancho (Columbus State)
 M: Connor Bell (Messiah)
 W: Kaleigh Panek (Western Conn. St.)
 M: Hector Gutierrez (Whatcom)
 W: n/a 
Nov. 13  M: Marcel Zajac (Akron)   n/a  n/a    n/a


2017 Winners
Date NCAA Division I NCAA Division II NCAA Division III Junior College 
Aug.22 W: Elyse Huber (Nebraska)   n/a  n/a  n/a 
Aug.29 M: Elvir Ibisevic (Nebraska-Omaha)
W: Sydney Squires (Minnesota) 
 n/a  n/a   n/a 
Sept. 5 M: Ben Hale (Furman)
W: Charlee Pruitt (Loyola Marymount)
M: Aidan Apodaca (California Baptist)
W: Allison Garlock (Cedarville)
M: Timothy Williams (Oberlin)
W: McKenna O'Shea (Saint Mary's) 
M: Wilson Fernandes (Massasoit CC) 
Sept. 12 M: Andres Arcila (Seton Hall)
W: Casey Murphy (Rutgers)
M: Carlos Rubio (Ohio Valley)
W: Emily Zwiercan (Kutztown)
M: Christian Restrepo (Suffolk)
W: Rileigh Jo Evitts (Lebanon Valley)
M: Juan Gomez (Schoolcraft)
Sept. 19 M: Cameron Taylor (Xavier)
W: Lexie Howard (UMKC) 
M: Aidan Apodaca (California Baptist)
W: Alimata Rabo (SW Okla. St.)
M: Sean Tunney (DeSales)
W: Gwennie Gardiner (Oberlin)
 
Sept. 26 M: Danny Musovski (UNLV)
W: Nicole Curry (Texas) 
M: Sebastian Loibl (Mount Olive)
W: Nina Predanic (Saint Rose)
M: Daniel Morales (UMass Boston)
W: Chessa Hoekstra (MIT)
M: Toby Bridges (Century)
Oct. 3 M: Nate Shultz (Akron)
W: Veronica Latsko (Virginia)
M: Sam Lofts (Lander)
W: Emma Pringle (Simon Fraser) 
M: Sainclair Tueno (Lycoming)
W: Angelica Bertola (DeSales) 
M: David Tetaj (Schoolcraft) 
Oct. 10 M: Danny Musovski (UNLV)
W: Alessia Russo (North Carolina) 
M: Chase Bowman (Newman)
W: Gabriella Mencotti (Grand Valley State) 
M: Chris Solecki (Lycoming)
W: Kenne Kessler (Hardin-Simmons) 
M: Eric Jones  (Whatcom) 
Oct. 17 M: Jon Bakero (Wake Forest)
W: Julia Glaser (Fresno State) 
M: Luca Mastrantonio (Rockhurst)
W: Olivia Jarrell (Columbus State) 
M: Dan Sulpizio (DeSales)
W: Teanna Shutt (Lebanon Valley) 
M: Leon Zaffonato (Massasoit)
W: Mikayla Blumenstock (Herkimer) 
Oct. 24 M: JT Marcinkowski (Georgetown)
W: Raimee Sherle (Boise State)
M: Nico Mueller (Lewis)
W: Alimata Rabo (SW Oklahoma St.)
M: Liam Ryan (FDU-Florham)
W: Olivia Struckman (MIT)
M: Charlie Swann (Massasoit)
Oct. 31 M: Stuart Holthusen (Akron)
W: Tziarra King (NC State) 
M: Lukas Ostermann (LIU Post)
W: Colleen Howland (Newman) 
M: Brady Forman (Manchester)
W: Jordan Lazarich (Lycoming) 
M: Hunter Montgomery (Whatcom) 
Nov. 7 M: Kieran Toland (St. Bonaventure)
W: Danielle Etzel (Harvard) 
M: Jon Ander (Wingate)
W: Lauren Wade (Carson-Newman) 
M: Dan Sulpizio (DeSales)
W: Darcy Cunningham (Washington) 
M: Cam Miller (Whatcom) 
Nov. 14 M: Antonio Bustamante (William & Mary)       

2016 Winners
Date NCAA Division I  NCAA Division II  NCAA Division III  Junior College 
 Aug. 23   W: Kristina Fisher, Miami (FL)  n/a  n/a  n/a
 Aug. 30  W: Gabrielle Vincent, Louisville 
 M: Ben Lundt, Akron
 n/a  n/a  n/a
 Sept. 6   W: Phallon Tullis-Joyce, Miami (FL)
 M: Luka Prpa, Marquette
 W: Olivia Wilde, Southern Indiana 
 M: Jack Watson, Lynn
 W: Jordan Lazarich, Lycoming
 M: Tim Carsting, Manhattanville
 n/a
 Sept. 13   W: Sam Miller, Lehigh
 M: David Goldsmith, Butler
 W: Alimata Rabo,  SW Oklahoma State
 M: Kaleb Jackson, Rockhurst
 W: Kristen Ritter, Misericordia
 M: Jeff Light, Elizabethtown
 
 Sept. 20  W: Sarah Collins, Stetson
 M: Kortne Ford, Denver
 W: Flo Spano, Columbus State
 M: Antoine Vial, Drury
 W: Missy Quinn, FDU-Florham
 M: Paul Martini, SUNY Cobleskill
 
 Sept. 27  W: Sarah Bonney, UT Rio Grande Valley
 M: Arion Sobers-Assue, FGCU
 W: Gina Ryan, UNC Pembroke
 M: Christian Moerch, Florida Institute of Technology
 W: Hailee Hartman, Penn College
 M: Omar Parra, Manhattanville
 
 Oct. 4  W: Hannah Wilkinson, Tennessee
M: Sam Brotherton, Wisconsin
 W: Katie Mattingly, Truman State
 M: Cameron McElfresh, UC San Diego
 W: Emily McGuigan, Keuka College
 M: Daniel Morales, UMass Boston
 
 Oct. 11  W: Emily Boyd, California
 M: Brian Saramago, Loyola University (Md.)
 W: Rachel VanHorn, North Georgia
 M: Nathan Regis, Pfeiffer 
 W: Lauren Gee, Cazenovia College
 M: Ryan Wilson, SUNY Oneonta
 
 Oct. 18  W: Haley Crawford, James Madison
 M: Garrett Heine, George Washington
 W: Hope Koym, Dallas Baptist
 M: Nico Tagaloa, Point Loma Nazarene
 W: Esther Younger, DeSales 
 M: Joe Sheehan, Morrisville State
 W: Shelby Sprauge, Massasoit CC
 M: Ienik Spencer, Massasoit CC
 Oct. 25  W: Gracie Lachowecki, Miami (FL)
 M: Adrian Nunez, North Florida
 W: Megan O'Connor, Limestone College
 M: Patrick Satorie, West Texas A&M
 W: Morganne Dick, SUNY Cobleskill
 M: Jacob Myers, Eastern
 
 Nov. 1  M: Sam Brown, Harvard
W: Andi Sullivan, Stanford
M: Santi Moar, Pfeiffer
W: Maylyn Parsons, Columbus State 
M: Garrett Pochop, Simpson
W: Alyssa Young, Wilkes
 
 Nov.8 M: Stuart Holthusen, Akron
W: Alexis Kiehl, Dayton 
M: Esteban Berumen, Notre Dame de Namur
W: Chloe Melton, Minot State
M: Quentin Keibler, Eastern
W: Kayla Deckert, Messiah
 


 2015 Winners
 Date NCAA Division I NCAA Division II NCAA Division III Junior College
 August 25 W: Brittney Reed, Kennesaw State
n/a n/a n/a
 September 1 M: Lucas Diniz, Stetson
W: Elise Wyatt, DePaul
n/a n/a n/a
 September 8 M: Chris Wehan, New Mexico
W: Arielle Ship, California
M: Trevor Reed, Northeastern State
W: Idoia Agiree, Anderson
n/a n/a
 September 15 M: Richie Laryea, Akron
W: Chloe Buehler, UNCG
M: Daniel Kuczynski, Stanislaus State
W: Leah Mullins, Lenoir-Rhyne
M: John Ingham, Oberlin
W: Kelsi Gilbert, SUNY Canton
M: Andrew Revanales, Massasoit CC
W: Shelby Sprague, Massasoit CC
 September 22 M: Gordon Wild, USC Upstate
W: Jeannie Woller, Utah State
M: Jamie Siaj, Pfeiffer
W: Holly Rawcliffe, Limestone
M: Jamieson McKoy, Morrisville State
W: Caitlin Golden, Penn State Berks
W: Laura Ellis, Massasoit CC
 September 29 M: Kyle Bjornethun, Seattle
W: Casie Ramsier, Auburn
M: Gui Machado, Limestone
W: Tina Harberberger, Drury
M: Lucas Talaveira-Befi, Belhaven
W: Caitlin Golden, Penn State Berks
M: Elvis Andrade, Massasoit CC
W: Shelby Sprague, Massasoit CC
 October 6 M: Matt Gilbert, Boston Univ.
W: Katelyn Jensen, Kentucky
M: Cooper Gaypia, Mount Olive
W: Korey Kronforst, Minnesota State - Mankato
M: Josue Bosque, Lancaster Bible
W: Hannah Dalle, Keuka College
M: Kessey Alves, Massasoit CC
 October 13 M: Jason Wright, Rutgers
W: Elise Wyatt, DePaul
M: Nathan Regis, Pfeiffer
W: Nicole Corcione, Columbus State
M: Denali Sexton, Colby-Sawyer
W: Hannah Christiansen, SUNY Canton
n/a

2014 Winners
 Date NCAA Division I NCAA Division II NCAA Division III
 September 2 M: Matthew Mozynski, Campbell
W: Aly Spencer, Holy Cross
N/A M: Tyler Krychkowski, New Jersey City
W: Savina Reid, Carnegie Mellon
 September 9 M: Marco Velez, South Carolina
W: Brooke Heidemann, Boise State
M: Jonny Cosgrove, Flagler
W: Hannah Allison, USC Aiken
M: Raphael Araujo, Rutgers-Newark
W: Anna Porch, Covenant College
 September 16 M: Wade Hamilton, Cal Poly
W: Marta Bakowska-Mathews, Florida State
M: Xhovani Dokaj, Quincy
W: Alexis Heffernan, Truman State
M: Nicolas Notaro, NYU
W: Hannah Landerholm, Lesley
 September 23 M: Callum Irving, Kentucky
W: Elise Krieghoff, Cal Poly; Jannelle Flaws, Illinois
M: Xhovani Dokaj, Quincy
W: Emily Konior, Wisconsin-Parkside
M: Michael Soboff, Brandeis
W: Lillie Toaspern, Washington-St. Louis
 September 30 M: Michael Gamble, Wake Forest
W: Lily Kraemer, Navy
M: Marcos Perez, Wisconsin-Parkside
W: Mallary Pineda, Southern Nazarene
M: Pedro Dasilva, UMass Boston
W: Mariah Kaiser, Roger William
October 7 M: Tyler Blackwood, South Florida
W: Stephanie Verdoia, Seattle
M: Gui Peron, Wingate
W: Kaitlyn Deister, Missouri S&T
M: Liam Stimpson, NYU
W: Olivia Huber, Thomas More
 October 14 M: Andy Craven, UNC
W: Blakely Fraasch, Grand Canyon
M: Jon Huelsman, Missouri-St. Louis
W: Jade Montgomery, Wingate
M: n/a
W: Krista Ledin, UMass Boston
 October 21 M: Justin Laird, Kentucky
W: Jamie Alexander, Furman
M: Sam Miles, UNC Pembroke
W: Janae Aiken, UNC Pembroke
M: Josh Wilson, MIT
W: Brady Walsh, DeSales
 October 28 M: Will Bagrou, Mercer
W: Sam Mewis, UCLA
M: Ilija Ilic, Young Harris
W: Taylor Skala, Rockhurst
M: Gavin Yingling, USMMA
W: Krista Ledin, UMass Boston
 November 4 M: Michael DiCesare, UMBC
W: Nicole Waterus, University of Dayton
M: Juan Peralta, Northeastern State
W: Natasha Fuentes, Southern Nazarene
M: n/a
W: Cami Crawford, NYU
 November 11 M: Jacques Francois, UNC-Greensboro
W: Maggie Cropp, Mercer
M: Ilija Ilic, Young Harris
W: Ashlyn Hardie, Wingate
M: n/a
W: Amy French, Washington - St. Louis
 November 18 M: Danny Musovski, UNLV
W: n/a
n/a n/a

2013 Winners
 Date NCAA Division I NCAA Division II NCAA Division III
 August 27 W: Savannah Jordan, Flordia
n/a n/a
 September 3 M: Pete Caringi III, UMBC
W: Lynn Williams, Pepperdine
n/a M: Shane McCraken, McDaniel
W: Vanessa Gillette, Brockport
 September 10 M: Taylor Peay, Washington
W: Crystal Dunn, North Carolina
M: George Thomson, Lewis
W: Taylor Russell, AASU
M: Casey Sullivan, Brockport
W: Hannah Kronick, Johns Hopkins
 September 17 M: Mael Corboz, Rutgers
W: Maya Hayes, Penn State
M: Kevin Durand, Lander
W: Jackie Lohmann, Southern Indiana
M: Chris Wysocki, Carnegie Mellon
W: Hannah Kronick, Johns Hopkins
 September 24 M: Alex Bono, Syracuse
W: Courtney Verloo, Stanford
M: Mark Magee, Rockhurst
W: Jaclyn Mastroionni, Quincy
M: Trevor Sotell, Gwynedd Mercy
W: Michelle Lanier, Trinity
 October 1 M: Tyler Peoples, Furman
W: Cari Roccaro, Notre Dame
M: Xhovani Dokaj, Quincy
W: Mani Bruekner, Gannon
M: David Shaffer, Carin
W: Kimberly Vogan, Marywood
October 8 M: Emil Ekblom, Syracuse
W: Frances Silva, West Virginia
M: Connor Gilmour, Cedarville
W: Mallory Geurts, UW-Parkside
M: Victor Araujo, Trinity (Texas)
W: Heidi Mann, Geneva College
 October 15 M: Tim Hopkinson, Old Dominion
W: Elizabeth James, Dayton
M: Jon Huelsman, Missouri-St.Louis
W: Mani Brueckner, Gannon
M: Snoopy Davidson, Covenant
W: Maria Favorite, Mount Union
 October 22 M: Denzel Clarke, Gardner Webb
W: Maya Hayes
M: Marco Warren, Flagler
W: Megan Fee, University of Indianapolis
M: Sean Bernardi, Geneva College
W: Krista Ledin, UMASS Boston
 October 29 M: Ali Al-Gashamy, Gardner Webb
W: Carlie Couch, Furman
M: Niall McCabe, Young Harris
W: Chelsea Palmer, West Florida
M: Travis Vegter, Calvin College
W: Hannah Kronick, Johns Hopkins
 November 5 M: Franklin Castellanos, Iona
W: Valerie Sanderson, Memphis
M: Tamino Kroeger, Fort Lewis
W: Jordan Woodruff, Northeastern State
M: Brenden Alfery, Grove City
W: Amy French, Washington
 November 12 M: Mason Robertson
W: Connie Organ
n/a n/a

2012 Winners
Date Men's Winners Women's Winners
August 22 n/a Kim DeCesare (Duke)
August 29 Eriq Zavaleta (Indiana) Erika Tymrak (Florida
September 5 Ryan Finley (Notre Dame)
Kristin Grubka (Florida State)
September 12 Tim Hopkinson (Old Dominion)
Kari Davidson (Washington)
September 19 James Belshaw (Duke) Caroline Miller (Viriginia)
September 26 Chris Thomas (Elon)
Frances Silva (West Virginia)
October 3 Jaime Ibarra (SMU)
Daphne Corboz (Georgetown)
October 10 Ryan Finley (Notre Dame)
Katie Schwindel (West Virginia)
October 17 Nate Sackeyfio (Washington)
Renae Cuellar (Oklahoma)
October 24 Sean Okoli (Wake Forest) Tiffany Cameron (Ohio State)
October 31 Deshorn Brown (UCF)
Janie Beckie (Texas Tech)
November 7 Mark Sherrod (Memphis) Katie Merson (Georgia Southern)
November 14 Sagi Lev-Ari (Cal State Northridge)
n/a

2011 Winners
Date Men's Winners Women's Winners
August 24 n/a Lexi Kopf (UC Irvine)
August 31 Tyler Riggs (Kentucky)
Courtney Jones (North Carolina)
September 7 Billy Schuler (North Carolina)
Krista Lopez (Oklahoma State)
September 14 Tim Hopkinson (Old Dominion)
Lindsay Taylor (Stanford)
September 21 Phillip Asweh (Liberty) Katie Stengel (Wake Forest)
September 28 Steven Evans (Portland)
Alexis Owens (Tennessee)
October 5 Casey Townsend (Maryland)
Katie Ryan (Villanova)
October 12 Andrew Wenger (Duke)
Kristin Player (UNC Greensboro)
October 19 Mark Sherrod (Memphis)
Kate Howarth (Miami)
October 26 Chip Sanders (Davidson)
Laura Weinberg (Duke)
November 2 Brynjar Benediktsson (Clemson)
Gibby Wanger (Boston College)
November 9 Yoni Berhanu (George Washington)
Katy Frierson (Auburn)

2010 Winners
Date Men's Winners Women's Winners
August 25 n/a Sydney Leroux (UCLA)
September 1 n/a Alyssa Mautz (Texas A&M)
September 8 Darlington Nagbe (Akron)
Katy Frierson (Auburn)
September 15 Andrew Fontein (UC Irvine) MaKenzie Barney (Florida)
September 22 Juan Castillo (SMU)
Alyssa Rich (North Carolina)
September 29 Anthony Ampaipitakwong (Akron)
Kristen Mewis (Boston College)
October 6 Dylan Mares (Louisville)
Meghen Lenczyk (Virginia)
October 13 Will Bruin (Indiana)
Colleen Deegan (Maryland)
October 20 Danny Barrera (UC Santa Barbara)
Colleen Boyd (Oregon State)
October 27 Arthur Ivo (SMU)
Sade Ayinde (Maryland)
November 3 Brad Stuver (Cleveland State)
Macky Wingo (Charlotte)